راهنمای خرید ساز

راهنمای خرید سنتور

نکاتی که باید در هنگام خرید سنتور رعایت کرد

راهنمای خرید سنتور

ساز سنتور یکی از بهترین سازهای زهی موجود در ایران است که علاقه مندان زیادی دارد. این ساز زهی دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی است که تفاوت هر کدام از این ویژگی ها باعث تفاوت در قیمت سنتور و کیفیت سنتور می شود. به طور کلی سنتورها به چند دسته کلی از جمله سنتورهای سی، لا، سٌل، سی، کروماتیک، ۱۲ خرک، ۱۴ خرک ، باس و … تقسیم می شود. تفاوت تقسیم بندی سنتورها در تفاوت ابعاد آن ها بوده و بقیه اجزای آن ها یکسان است.

بخشهای مختلف سنتور

هر کدام از سنتورهای معرفی شده در قسمت بالا دارای بخش های یکسانی هستند که به طور کلی یک سنتور را تشکیل می دهد. تفاوت در برخی از بخش های سنتور ممکن است باعث تولید صداهای متفاوت هنگام نوازندگی شود. به همین دلیل ابتدا به صورت جزئی و کامل بخش های مختلف سنتور را معرفی می کنیم تا با دید بازتر و اصولی خرید اقدام به خرید سنتور کنید.

جعبه رِزُنانس سنتور

جعبه رزنانس سنتور یک جعبه شامل صفحه و کفه و کلاف است که با چسب یا سریش به هم متصل می شوند. در داخل جعبه رِزُنانس ۳ تا ۷ چوب (پل) به ضخامت یک سانتی متری وجود دارد. پل ها بین صفحه و کف قرار دارد که بنا به تخصص و تجربه سازنده ساز در قسمت های خاصی قرار میگیرد . محل قرار گیری پل ها باعث ایجاد و تولید یک دست بودن صدا و تناسب حجم صدا و جنس آن می شود . بسیاری از اساتید سازنده سنتور با استفاده از پل های تعبیه شده روی سنتور عیب هایی که ناشی از محل قرار گیری اشتباه ها پل ها است را شناسایی و بر طرف می کنند.

جنس جعبه رِزُنانس سنتور

جنس چوب سنتور معمولا از درخت گردو  است. (برخی از سازندگان سنتور از چوب های راش، ریشه، آزاد، رزوود، فوفل… نیز استفاده می کنند.) کیفیت چوب گردو نیز بنا بر عمر درخت، قطر تنه، منطقه رویش درخت، مدت زمان خشک شدن چوب و شیوه خشک شدن آن وابسته است. بسیاری از اساتید سازنده ساز عقیده دارند که چوب مناطق سردسیر از جمله  کردستان، سنندج، الموت و… کیفیت بهتری دارند. علاوه بر این، به عقیده بسیاری از اساتید چوب گردوی تیره که دارای رگه های راست و منظم و یا فرهای ابر گونه روی چوب هستند، و مدت زیادی (مثلا حداقل ۵ سال) از خشک شدن آنها می گذرد، جزء سنتورهای خوش صدا و بسیار مطلوب هستند.

گل روی جعبه  سنتور

 روی صفحه ی رزونانس (بالایی) سنتور دو سوراخ به شکل گل وجود دارد که به آن گل سنتور گفته می شود.  این گل علاوه بر زیبایی، باعث ایجاد رزنانس در داخل جعبه می شود. محل قرار گیری گل سنتور  بر اساس شیوه پل گذاری و سلیقه سازنده زیر سیم های زرد و پشت خرک تعبیه می شود.

ضخامت صفحه و کف

یکی از مهم ترین عوامل ایجاد صدای با کیفیت با ساز سنتور علاوه بر محل قرار گیری پل ، ضخامت صفحه و کف سنتور است. در این میان ضخامت صفحه اهمیت بیشتری دارد. بنا به جنس چوب مصرفی برای ساخت سنتور و میزان خشک بودن آن ضخامت کف سنتور بین ۷تا ۹ میلیمتر و صفحه بین ۵٫۵ تا ۷٫۵ میلیمتر درنظر گرفته می شود. بسیاری از اساتید مجرب که مهارت زیادی در ساخت سازهای مختلف از جمله سنتور دارند، بسته به نوع چوب میزان ضخامت های مختلفی را برای ساخت صفحه و کف سنتور انتخاب و تنظیم می کنند.

شیطانک

روی دو ساق ذوزنقه سنتور یک برجستگی دیده می شود که روی آن دو قطعه ی استیل به ضخامت حدودا ۲ میلیمتر قرار دارد. به این برجستگی ها شیطانک گفته می شود. روی این میله ها سیم های زرد و سفید سنتور روی آن قرار می گیرد. یکی از مهم ترین عوامل دیگری که روی کیفیت صدای سنتور اهمیت و تأثیر زیادی دارد، ارتفاع شیطانک است. ارتفاع شیطانک میزان فشار سیم ها روی خرک را تعیین می کند.

گوشی و سیمگیر

گوشی  سنتور در طرف راست آن و روی کلاف قرار دارد.  سیم های ساز سنتور از طریق گوشی ها  توسط نوازنده یا اساتید حرفه ای کوک و تنظیم می شوند . برای تعبیه گوشی روی سنتور شیوه سوراخ کاری و برقو زدن ساز اهمیت زیادی دارد. نحوه قرار گیری و تعبیه گوشی باعث امکان  کوک دقیق تر و اصولی تر خواهد شد.  با استفاده از خرک می توان سیم های سنتور شل یا سفت و تنظیم کرد. بهترین جنس برای گوشی خرک، جنس ضد زنگ است تا در طولانی مدت دچار ضد زدگی نشود. سیمگیر در طرف چپ ساز قرار دارد . برای تولید صدای بهتر نحوه گرفتن سیم ها روی سیم گیر از اهمیت زیادی بر خودار است.

جنس سیم سنتور

سنتور شامل دو نوع سیم زرد و سفید است که برخی به سیم زرد سیم قرمز هم می گویند. سیم سفید از جنس فولاد و سیم زرد یک ترکیب الیاژی از کروم، مس و فولاد است. سیم های سفید صدای زیرتر و سیم های زرد صدای بم تر تولید می کنند. جنس سیم و کیفیت  آن ها از جمله یک دستی چگالی سیم ها روی صدا بسیار تاثیرگذار است.

مطالعه بیشتر: مراحل ساخت سنتور

نکاتی که باید در هنگام خرید سنتور رعایت کرد

معیارهای ارزیابی سنتور

معیارهای ارزیابی سنتور

با توجه به نکاتی که در قسمت بالا گفته شد، معیارهای کلی و اصولی در مورد ویژگی ها و فاکتورهای ساز سنتور وجود دارد که تعیین کننده کیفیت آن است. از مهم ترین معیارهای ارزیابی سنتور به معیارهای زیر می توان اشاره کرد.

یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده، جنس صدای سنتور است. جنس صدای سنتور به چندین دسته کلی بم کریستالی، زنگ دار، صدای بسته و کم حجم، صدای پر حجم، تقه دار بودن سنتور، و میزان یک دستی صدای سنتور تقسیم می شود. برای مثال هیچ نوازنده ای نمی خواهد هنگام نواختن سنتور صدای تقه دار یا صدای دیگری از سازش به گوش برسد. همچنین با توجه به این که برخی از نوازندگان سنتورهایی با صدای پر حجم را دوست دارند، اما توصیه می شود، سنتور با صدای پر حجم نخرید.

یکی از معیارهای مهم در خرید سنتور جنس چوب آن است. به طور کلی سنتور  از جمله چوب رنگ روشن یا تیره، چوب راست یا فر دار، کهنه یا تازه بودن چوب، سبک یا پوک بودن چوب ساخته می شود. جنس چوب سنتور در بهترین شرایط بهتر است که از درخت گردوی تیره با طول عمر بالا و راست راه یا فر دار باشد. عوامل تاثیر گذار بعدی کیفیت پرداخت ساز، کیفیت رنگ کاری ساز، کیفیت خرک ها، کیفیت سیم، گوشی و ساچمه و سیم گیر و معرق یا خاتم یا منبت خواهد بود.

 • کیفیت صدای سنتور: صدای سنتور ارتباط مستقیمی با نوع چوب آن دارد. عمر یا مدت زمان خشک شدن چوب است نیز تأثیر زیادی در کیفیت صدای ایجاد شده دارد. تشخیص طول عمر چوب بسیار سخت است و باید به اطلاعات سازنده اعتماد کرد. هر چه عمر خشک شدن چوب بالاتر باشد ، چوب کیفیت بهتری دارد. با این وجود برخی از افراد عقیده دارند که سنتور با چوب روشن هم صدای با کیفیتی دارد ، اما تجربه ثابت کرده سنتور با چوب گردوی تیره، فر دار یا راه راست با کیفیت تر است.
 • کیفیت ساخت و پرداخت سنتور: منظور از پرداخت زیبایی ظاهر ساز که شامل پرداخت چوب و ایجاد اشکال مختلف روی سنتور است. کیفیت رنگرزی نیز اهمیت زیادی دارد. در برخی موارد سنتور را با استفاده از شاپان یا سیلر یا لاک رنگ می کنند. با تجربه ثابت کرده، سازی که با لاک رنگ شده باشد کیفیت بهتری خواهد داشت. سیلر به دلیل خاصیت پوشانندگی دارد و منافذ چوب را می پوشاند که این موضوع باعث کاهش کیفیت صدا می شود.

ممکن است یک ساز با چوب روشن اما رنگ تیره ساخته شده و با شیلان رنگ شده باشد . به همین دلیل توصیه می شود هنگام خرید به این مورد نیز توجه داشته باشید.

 • کوک ساز: حتماً سازی بخرید که چندین بار کوک شده باشد . برای این کار از کسی که توان و تخصص کوک کردن را داشته باشد بخواهید چند سیم را به صورت امتحانی دوباره کوک کند تا از کیفیت نگهداری کوک مطمئن شوید. همچنین توصیه می شود هیچ گاه سنتور معرق یا منبت وجود دارد را خریداری نکنید. هیچ سنتور حرفه ای دارای صنایعی چون خاتم، معرق یا منبت روی صفحه ساز نیست. چون این صنایع به علت یک دست نبودن سطح سنتور باعث ضعیف شدن صدای سنتور می شود.
 • صدای سنتور: اگر یک متخصص بگوید صدای سازی یکدست است، این یک خبر خوب است. یک نوازنده حرفه ای علاقه ای به شنیدن تقه یا صداهایی مثل آن زیر مضرابش ندارد. عدم تناسب ضخامت صفحه و جنس آن و محل پل گذاری ایراد مهم برای یک نوازنده حرفه ای است و باعث صدای تقه ای در سنتور می شود .
 • قیمت سنتور: هنگام خرید هر سازی از جمله سنتور برای روح و احساس خود هزینه می کنید. به دلیل لازم است که اطلاعات کافی داشته باشید تا کمتر هزینه کنید. خرید سنتور ارزان قیمت ممکن است چالش های زیر را برای خریدار و نوازنده ایجاد کند:

در برخی موارد فروشنده یک سنتور ارزان قیمت را به نام سنتور با چوب گردو به شما عرضه می کند. در صورتی که چنین سازی اصلاً کیفیت ندارد و به مرور قوس های مختلفی روی آن ایجاد شده و کیفیت و قابلیت مطلوب خود را از دست می دهد.

 همچنین باید توجه داشته باشید سنتور کوک را نگه دارد. نگه نداشتن کوک سنتور یک معضل جدی و نا مطلوب است.

مطالعه بیشتر: کتاب های آموزشی سنتور

در این مقاله خواندیم که چه نکاتی را در هنگام تهیه ی یک سنتور مناسب باید رعایت نمود. در نظر داشته باشید که تمامی پارامتر های گفته شده ممکن است برای بعضی از سنتور ها استثنا هم باشد. اما در صورتیکه نکات بالا به شما کمک نکرد و برای خرید سنتور از مجموعه ی سازباز سوال داشتید، حتما با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا نکات لازم را مطلع شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

50 دیدگاه در “راهنمای خرید سنتور
 1. حاج ممد گفت:

  سلام من تازه میخوام شروع کنم خواستم سنتور بخرم اسم مغازه ای که باید ازش بخرم چیه؟ مثلا باید برم سنتور فروشی؟ یا مثلا ساز فروشی

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام،
   دوست عزیز، سنتور مناسبتون رو میتونید از مجموعه ساز ۲۴ و با راهنمایی کارشناسان ما تهیه کنید…بدون شک مجموعه ساز ۲۴ کاملترین آرشیو سازندگان سنتور در ایران رو دارا هستش…

   فروشگاه اینترنتی سازباز
   اولین مرجع تخصصی بررسی و فروش آنلاین ادوات موسیقی در ایران

   https://t.me/sazzbazzchannel
   https://www.instagram.com/sazzbazzcom

 2. علی گفت:

  ماشالله هیچ سازی هم به غیر از موسوی و علیزاده که تو سایتتون موجوده نمیشناسید لطفا یکم تحقیق کنید و اطلاعاتتون رو بالاببرید بعد اظهار نظر و راهنمایی کنید

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   به زودی تنوع سازها زیادتر خواهد شد.ما از تمام سازنده های محترم استقبال میکنیم تا در خدمتشان باشیم.برخی یا کیفیت مناسب ندارند یا تمایل به فروش انلاین ندارند.به هر حال اگر شما سازی را مشناسید به هم وطتنانتان راهنمایی بفرمایید.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 3. محمد گفت:

  سلام من مبتدی هستم برای خرید سنتور متاسفانه مواردی که گفتین رو کاملا نمیتونم تشخیص بدم میشه بفرمایین چه سنتوری با قیمت زیر یک میلیون مناسب هست،ببخشید سنتور سنایی که کارکرده باشه اما مهر نداره هفتصد هزارنومان و سنتور گلچین همین قیمت با گارانتی مناسب هستن، ممنون میشم اگر راهنمایی کنیدمرسی از سایت خوبتون

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   متاسفانه برندهایی که اشاره کردید را نمیشناسم اما برای شروه اسلامی و موسوی و علیزاده گزینه های مناسبی هستند.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 4. مرتضی گفت:

  من یک ماه پیش یک سنتور دو مهر ویژه موسوی خریدم ولی صدای آن بسیار کم حجم میباشد لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   حجم کم یا زیاد یک امر نسبی است.اما درکل سازهای اقای موسوی حجم نسبتا کمی دارد .البته از دید بنده این یک حسن میباشد.موضوع دیگر اینکه ساز در ابتدا کمی کم حجم است اما با مضراب خوردن روی ساز ساز جاافتاده میشود و حجم بیشتری پیدا میکند.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 5. saeed گفت:

  سلام بنده هم قصد تهیه یک سنتور دارم و این که میگویید به صدای ساز علاقه مند میشید بعد از چند مدت به نظرتون میشه همون جلسات اول اموزش صدای مورد علاقه مون رو بشناسیم توی سنتور نوازی .
  و این که با سنتور هم میشه اهنگ های جدید رو نواخت چون یک ویدیو از علی زند وکیلی دیدم که بسیار قشنگ با سنتور یه اهنگ جدید و امروزی رو میزدن تو اینترنت هم هست فک کنم ویدیو.
  یه جورایی علاقه ام بین سنتی و موسیقی جدید هستش ممنون میشم کمکم کنید.

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   راستش برای رسیدن به سلیقه صدایی یکم زمان لازمه.استاد اردوان کامکار پیشرو در سنتورنوازی مدرن هستند.اقای زندوکیل هم از شاگردان ایشان بودند.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 6. عسکری گفت:

  سلام. وقتتون به خیر. سنتوری که معرفی کردید برای شروع اموزش با نام موسوی یا علیزاده کوک سل رو خودتون موجود دارید؟ توی لیست سازهای فروشگاه تون نگاه کردن به چشمم نخورد. اگه خدمتتون هست قیمتش رو بفرمایید ممنون میشم

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   هردو ساز در سایت موجود هستند.با سرچ در گوگل هم میتوانید انرا پیدا کنید.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 7. محمدرضا گفت:

  سلام
  ممنون از توضیح خوبتون
  من مبتدی هسم و میخوام یه سنتور خوب بخرم اما توان عوض کردنش ممکنه نداشته باشم ! تا ۱/۲۰۰ میتونم هزینه کنم ! میشه بهم معرفی کنید ،؟ بعد با چند جلسه میتونم یه سنتور نواز ایده عالی بشم؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   در این حدود سنتورهای موسوی و دومهر اسلامی گزینه های خوبی هستند.برای نوازندگی راه بسیار است اما با روزی یک ساعت تمرین بعد شش ماه میتوانید قطعات جذابی را اجرا کنید.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 8. گلی گفت:

  سلام.من میخوام تازه شروع کنم
  ی سنتور خوب حدود چقد قیمتش میشه؟
  و چقد زمان میبره ک یادش بگیرم؟ 🙂
  ممنون از سایت خوبتون❤

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   برای مشاوره قیمت و نوع ساز روی تلگرام با مشاوران سایت در ارتباط باشید.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 9. Pooya گفت:

  سلام من میخوام تازه سنتور زدن شروع کنم و این که سنتور زدن تو چه مدت میشه یاد گرفت با مربی یا غیر حضوری مدت تقریبی رو لطف کنید بگید و یک سنتور خوب نمیه حرفه ای با قیمت خوب .

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   با تمرین روزی یک ساعت میتوانید بعد از شش ماه قطعات خوبی را اجرا کنید.توصیه میکنم زیر نظر مربی شروع کنید.سازهای اسلامی و وظیفه دوست و موسوی گزینه های خوبی برای شروع هستند.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

   1. Pooya گفت:

    ممنون از پیگیری شما بعد از چه مدت باید ساز را عوض کردو اگر ساز حرفه ای و نمیه حرفه ای از اول تهیه شود مشکلی هست؟

   2. مدیر فروش گفت:

    سلام.
    کلا هر چقدر ساز بهتری تهیه کنید نیاز به تعویض کم میشود.اما در کل با گذشت زمان و پیداش سلیقه صدایی توسط هنرجو نیاز به سازهای جدید هست.
    https://t.me/sazzbazzchannel
    موفق باشید

 10. saeid گفت:

  سلام /
  میخواستم نظرتون رو در رابطه با سنتور های روان کوک بدونم و در مقایسه با نوع کوک سنتی (معمولی) از چه کیفیتی بخوردار هستن ؟
  آیا کوکشون سرع تر از تنظیم نمیافته ؟
  در صورت تاییذ چنین سنتورهایی ، از سنتور های موجود در بازار کدوم رو پیشنهاد میکنید ؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   روان ایده بسیار خوبی است اما خوب مشکلات خاصی هم پدید می اورد.برای فرایند کوک برای هنرجو بسیار عالیست اما ساز را سنگین میکند.از سازهای اسلامی و علیزاده برای هنرجویان میتوان استفاده کرد.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 11. lpln گفت:

  سلام سنتورموسوی بهتره یا گلچین ی مهر

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   این ساز رو متاسفانه نمیشناسم.اما ساز موسوی بسیار پرطرفدار است.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 12. اتوسا گفت:

  سلام من عاشق سنتور و تصمیم گرفتم به این ارزون جامه عمل بپوشانیم و حتما یه سنتور بخرم از توضیحات خوب شما متوجه شدم یه اسلامی یا علیزاده دو مهر بخرم با ۹خرک.. مارک سل کوک پرنیان با قیمت ۴۵۰تومن ارزش داره
  و همسرم موافق کلاس رفتنم نیست از طریق کتاب و سی دی واقعا میشه چیزی یاد گرفت و بشه چند قطعه نواخت..ممنون میشم یه خودآموز خوب بهم معرفی کنید

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام.
   راستش با سنتور پرنیان اشنا نیستم.حتما توصیه میکنم از کلاس استفاده کنید.اما درهرصورت سی دی های اموزشی روی سایت موجود است.
   .https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 13. عامری گفت:

  سلام
  سنتورشیخ شعاعی برای شروع چظوراست.میگن کیفیت بالای دارد.قیمتش در کرمان۲.۵میلون است.

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   متاسفانه با سازهای ایشان اشنا نیستم.علاقه مندم نمونه کارهای ایشان را از نزدیک ببینیم.
   .https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 14. Far گفت:

  روی سنتور من یک لکه اب افتاده،چگونه میتوانم آنرا ازبین ببرم ؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   متاسفانه برای رنگش کاری نمیشه کرد مگر اینکه سیمها باز شود دوباره با لاک رنگ شود.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 15. AES گفت:

  سلام. الان استاد توی خونه منه داره به بچه هام درس سنتور درس میده . اخرش چه سنتوری برای بچه ها بخرم ۱۲ یا ۱۴ خرک. چقدر هزینه کنم.

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   کلا تنوع سنتور در بازار زیاد است اما سنتور باید استاندارهای یک ساز درست را داشته باشد.چوب گردو و قبلیت کوک شدن باثبات از ویژگیهای اولیه این ساز است.سنتور علیزاده و اسلامی برای هنرجویان ساز۲۴ بسیار پرفروش و مورد توجه علاقه مندان بوده است.توجه داشته باشید برای یادگیری کلاسیک و سنتی باید سنتور ۹خرک باشد.بعد از حرفه ای ترشدن میتوان ۱۲ یا ۱۴ خرک را انتخاب نمود.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 16. فرشته رضائی گفت:

  سلام تعداد خرک در سنتور چه نقشی دارد سنتور ۱۲ خرک بهتر است یا ۱۴ خرک . تعداد مهر چه نقشی دارد من مبتدی هستم اما می خوام یک سنتور خوب حرفه ای بخرم که با آن مانوس بشم و نخواهم عوض کنم لطفا بک ساز کامل و خوب حرفه ای را به من معرفی کنید

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   تعداد خرک در سنتور برای افزایش دسترسی به فواصل مختلف است.برای هنرجوی ابتدایی سنتور ۹خرک مناسب است.سنتور رضوانی سه مهر و موسوی حرفه ای و وظیفه دوست گزینه های حرفه ای به حساب می ایند.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 17. سارا گفت:

  با سلام
  چرا باید برای شروع از سنتور اسلامی و علیزاده استفاده کرد آیا اینا غیر حرفه ای هستن و نیاز به تعویض دارن بعد از مدتی؟؟؟؟؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   برای هنرجوی مبتدی قیمت یک فاکتور مهم است و این به دلیل عدم شناخت کافی از ساز مورد علاقه است.ساز اسلامی و علیزاده در قیمت خودشان برای هنرجو مناسب است.ساز حرفه ای سازیست که یک نوازنده حرفه ای از نواختن ان بسیار لذت میبرد.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 18. سمیرا گفت:

  ممنون از پاسخگوییتون فقط لطف میکنید بفرمایید من اگر واسه خرید سنتور برم دقیق چی بگم به فروشنده آخه مثلا سنتور اسلامی یا علیزاده یک مهر یا دومهر یا دوازده خرک این چیزارو متوجه نمیشم چی باید بگم.لطفا نظرتون رو راجع ب این مدل سنتورهم بگید ممنون
  ‏سنتور گودرزی مدل سه مهر ‏Goudarzi 3-Stamps Professional Santoor

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   برای شروع باید سنتور سل کوک تهیه کنید.تعداد مهر هم نشانه کیفیت ساز است.سنتور علیزاده و اسلامی در سایت موجود است.متاسفانه سنتور گودرزی را نمیشناسم.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 19. سمیرا گفت:

  سلام و خسته نباشید من هم طبق نظر دوستان به یادگیری سنتور علاقه دارم ولی هیچ اطلاعی راجع به اینکه چه نوع سنتوری باید تهیه کنم ندارم لطفا یک مدل همراه قیمت معرفی کنید و اینکه میشه با سی دی های آموزشی هم یادگیری رو شروع کنیم یا فقط باید کلاس رفت؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   سنتورهای اسلامی و علیزاده برای هنرجویان گزینه مناسبی به حساب می‌ایند.برای اموزش میتوان به صورت مجازی اموزش دید اما دیدار با یک استاد مزایای زیادی دارد که فضای مجازی از ان محروم است.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 20. Sina گفت:

  با سلام، من مبتدئ هستم ، میخام سنتور بخرم ، میخاستم بپرسم در حین کلاس لازم نیست سنتور عوض بشه؟؟؟؟ مثلا تو کلاس ویولون أستاد بعد از مدتی میگه که باید ویولون رو عوض کرد و ویولون چند میلیونی گرفت.

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   فارغ از رفتار غیر حرفه ای برخی اساتید اگه در دوره ابتدایی ساز مناسبی نگرفته باشید بعد از مدتی نیاز به تعویض است زیرا شما دیگر صدای ساز را میشناسید و سلیقه صوتی پیدا میکنید.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 21. فرزان گفت:

  سلام
  متاسفانه با اینکه حدود ۲۰ سال است بصورت گوشی سنتور میزنم هنوز قادر به تشخیص مطالب دکر شده در مقاله اتان نیستم .اگر ممکن است راهنمایی کنید که با بودجه دو میلیون تومانی چه سنتوری برای من خوب است که قابل استفاده توی استودیو هم باشد؟

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   دوست من این نکات به مرور وبا دقت حاصل میشود.درحال حاضر سنتورهای مناسب ضبط میتوان از برندهای موسوی/وظیفه دوست/اسلامی دومهر/رضوانی سه مهر نام برد.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 22. راضيه گفت:

  سلام من میخوام تازه شروع کنم چه مدل بخوام بگیرم خوبه؟! هیچ سر رشته ای ندارم

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   برای هنرجوهای ابتدایی سنتور سل کوک باید باشد.در این نوع ساز علیزاده و اسلامی سازهای پرفروش میباشد که مورد استقبال حرفه ایها هم بوده است.
   https://t.me/sazzbazzchannel
   موفق باشید

 23. sepid گفت:

  من ب ساز های سنتور؛قانون؛چنگ علاقه دارم ولی تفاوتشون و اینکه کدوم میتونه بهتر باشه رو نمیدونم.اگر راهنمایی کنید ازتون ممنون میشم

  1. مدیر فروش گفت:

   سلام
   هرسه ساز ظاهرا صدایی شبیه به هم دارند اما خوب بسیار متفاوتند.هم در شیوه نوازندگی و هم صدا.ابتدا پیشنهاد میکنم ویدیوهای نوازندگی هرکدام را مشاهده بفرمایید تا بفهمید به کدامیک علاقه دارید.درنظر داشته باشید برای اموزش و مدرس در مورد سنتور بسیار فراوان است اما برای چنگ و قانون ممکن است سخت باشد.اما در نهایت علاقه خودتان را پیدا کنید و شروع کنید و باتمرین حتما نوازنده خوبی خواهید شد.
   موفق باشید